Zakładanie i pielęgnacja oczka wodnego
Zakładając oczko wodne wybieramy miejsce lekko ocienione, najlepiej z południowej strony, oddalone od drzew liściastych.
Oczko wodne z formy
Formy z tworzywa występują w wielu kształtach i kolorach i są bardzo proste w montażu. Po zakupie formy wykopujemy proporcjonalny do formy dół, wstawiamy formę i nalewamy wodę. Brzegi formy maskujemy obsadzając je roślinami lub obkładając kamieniami (grys, tłuczeń itp.).
Oczko wodne z folii PCV
Brzeg oczka możemy zabezpieczyć kamieniami, żwirem, płytami kamiennymi lub specjalnymi matami z posadzonymi roślinami. Wewnątrz oczka umieszczamy rośliny wodne. Najlepiej umiejscowić rośliny w specjalnych koszach ażurowych, aby móc swobodnie je przestawiać, rozmnażać lub przenosić zimą do zamkniętych pomieszczeń. Po napełnieniu oczka wodą z wodociągu musimy odczekać co najmniej 3 dni, aż spadnie w niej zawartość chloru bądź stosujemy specjalistyczny uzdatniacz wody.
Pielęgnacja oczka wodnego
z glonów, np. za pomocą specjalistycznych preparatów. Liście i algi wyławiamy z wody raz w tygodniu. Na jesień rozciągamy nad oczkiem wodnym siatkę, która ochroni je przed spadającymi liśćmi. Rośliny wrażliwe na mróz musimy przezimować.
Opróżniamy instalację wodną i konserwujemy pompę. Wiosną z dna oczka wybieramy szlam, odławiamy liście i resztki roślinne oraz przerzedzamy rośliny. Jeśli poziom wody jest zbyt niski, uzupełniamy go i wstawiamy przezimowane rośliny. Latem, jeśli nie używamy filtrów, woda może zmętnieć i wydawać nieprzyjemny zapach. Pod koniec lata przycinamy rośliny i pozostawiamy 40% stawu nieobsadzone.
Materiały i narzędzia
Aby prace przebiegały sprawnie, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i materiały.
Wykaz niezbędnych narzędzi i materiałów:
Wykaz niezbędnych narzędzi i materiałów:
- forma z tworzywa sztucznego lub folia PCV
- łopata i sznurek
- urządzenie filtracyjne
- elementy dekoracyjne i rośliny
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz