Oczko Wodne

Zakładanie i pielęgnacja oczka wodnego

Zakładając oczko wodne wybieramy miejsce lekko ocienione, najlepiej z południowej strony, oddalone od drzew liściastych.

Oczko wodne z formy


Najłatwiejszym sposobem na założenie oczka wodnego jest zakup formy z tworzywa sztucznego, która jest trwała i odporna na mróz.

Formy z tworzywa występują w wielu kształtach i kolorach i są bardzo proste w montażu. Po zakupie formy wykopujemy proporcjonalny do formy dół, wstawiamy formę i nalewamy wodę. Brzegi formy maskujemy obsadzając je roślinami lub obkładając kamieniami (grys, tłuczeń itp.).


Oczko wodne z folii PCV


Do większych oczek odpowiedniejsza jest odporna na mróz, elastyczna i trwała folia PCV. Do mniejszych zbiorników używamy folii o grubości 0,5 mm, do większych – folii o grubości 1 mm.







W miejscu zaplanowanego oczka wykopujemy dół większy od planowanej głębokości zbiornika o ok. 15 cm, przygotowujemy półki na rośliny. Nasze oczko powinno posiadać trzy strefy głębokości, na których mogą rosnąć rośliny wodne o różnych wymaganiach siedliskowych.






Nachylenie ścian zbiornika nie powinno przekraczać 45 stopni, a jego brzegi muszą być na równym poziomie. Aby w oczku panowała równowaga biologiczna, powinno mieć nie mniej niż 2 m kwadratowe powierzchni i głębokość co najmniej 1 m.






Wzdłuż i wszerz wykopu rozkładamy na dnie i ściankach dołu sznurek i obliczamy, jak długą i szeroką folię musimy kupić. Folia najczęściej jest sprzedawana z rolek o szerokości 6 m, więc 6-metrowy sznurek ułatwi pomiary. Najlepiej wyłożyć oczko folią w jednym kawałku. Jeśli nie jest to możliwe, zamawiamy u producenta zgrzewany płat folii o potrzebnych nam wymiarach.


 

Do dołu wsypujemy warstwę piasku oraz nakładamy matę jutową. Folię rozkładamy luźno, w temperaturze 15 stopni C, dbając, by na brzegach było jak najmniej fałd. Po założeniu folii napełniamy nasze oczko wodą czekając, jak się ułoży. Po kilku godzinach odcinamy nadmiar folii pozostawiając jedynie konieczny margines. Jeśli planujemy dno oczka wyłożyć żwirem, układamy na spodzie plastikową siatkę lub matę, która ochroni folię przed przebiciem. Wystający pasek folii zakopujemy.


Brzeg oczka możemy zabezpieczyć kamieniami, żwirem, płytami kamiennymi lub specjalnymi matami z posadzonymi roślinami. Wewnątrz oczka umieszczamy rośliny wodne. Najlepiej umiejscowić rośliny w specjalnych koszach ażurowych, aby móc swobodnie je przestawiać, rozmnażać lub przenosić zimą do zamkniętych pomieszczeń. Po napełnieniu oczka wodą z wodociągu musimy odczekać co najmniej 3 dni, aż spadnie w niej zawartość chloru bądź stosujemy specjalistyczny uzdatniacz wody.

Pielęgnacja oczka wodnego


Aby w naszym oczku zachować równowagę biologiczną, musimy je zaopatrzyć w urządzenia filtrujące oraz systematycznie oczyszczać
z glonów, np. za pomocą specjalistycznych preparatów. Liście i algi wyławiamy z wody raz w tygodniu. Na jesień rozciągamy nad oczkiem wodnym siatkę, która ochroni je przed spadającymi liśćmi. Rośliny wrażliwe na mróz musimy przezimować.


Opróżniamy instalację wodną i konserwujemy pompę. Wiosną z dna oczka wybieramy szlam, odławiamy liście i resztki roślinne oraz przerzedzamy rośliny. Jeśli poziom wody jest zbyt niski, uzupełniamy go i wstawiamy przezimowane rośliny. Latem, jeśli nie używamy filtrów, woda może zmętnieć i wydawać nieprzyjemny zapach. Pod koniec lata przycinamy rośliny i pozostawiamy 40% stawu nieobsadzone.

Materiały i narzędzia 

 

Aby prace przebiegały sprawnie, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i materiały.
Wykaz niezbędnych narzędzi i materiałów:
  • forma z tworzywa sztucznego lub folia PCV
  • łopata i sznurek
  • urządzenie filtracyjne
  • elementy dekoracyjne i rośliny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz